3 najważniejsze kwestie prawne związane z podróżami pracowników

To może być wielki, aby mieć pracowników w drodze. Mogą one spotkać się z klientami twarzą w twarz i nosić swój mały biznes do dużej publiczności. Ale podróże pracowników może być trochę ból głowy, jak również, z logistyki i straconego czasu w tranzycie, nie mówiąc już o kwestiach prawnych, które mogą powstać, gdy pracownicy w drodze, na zegarze, a na grosz firmy.

Jakie są więc trzy najbardziej drażliwe kwestie prawne związane z podróżami pracowników? I co może zrobić Twoja mała firma, aby podróże służbowe były nieco bardziej różowe?

1. Wynagrodzenie i rekompensata

Ogólną zasadą jest, że pracownicy muszą otrzymać rekompensatę za podróże związane z pracą. Ale jeśli chodzi o definicję “związanej z pracą” i “podróży” oraz obliczanie czasu, za który należy zapłacić, sprawy mogą stać się nieco skomplikowane. Z kilkoma wyjątkami, oto jak federalna ustawa Fair Labor Standards Act traktuje rekompensatę za podróże pracowników:

Podróże jako część pracy: Podróże pomiędzy różnymi miejscami pracy lub lokalizacjami klientów podczas dnia pracy, muszą być zrekompensowane.
Podróże poza miasto: Czas spędzony w samolotach, pociągach lub łodziach na konferencjach lub spotkaniach związanych z pracą musi być zrekompensowany, ale czas spędzony na dotarciu do terminali tranzytowych może nie być zrekompensowany.
Podróż samochodem: Czas spędzony za kierownicą musi być zrekompensowany, ale czas spędzony na tylnym siedzeniu musi być zrekompensowany tylko w normalnych godzinach pracy.
Podróż w nagłych wypadkach: Nawet jeśli podróż nie jest rutynowa, jeśli jest związana z nagłym wypadkiem w pracy, musi być zrekompensowana.

Jeśli masz więcej pytań na temat obliczania czasu podróży pracownika i rekompensaty, Departament Pracy USA posiada poręczny poradnik Hours Worked Advisor, który może Ci pomóc.

2. Odpowiedzialność i ubezpieczenie

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, pracodawcy mogą być odpowiedzialni za działania pracowników, w tym ich działania poza biurem. Jeśli Twoi pracownicy są na zegarze, możesz być na haczyku za wszelkie wypadki lub celowe działania, które szkodzą innym.

Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą odpowiedzialnością jest posiadanie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej obejmującej Twój mały biznes. Istnieje całkiem sporo różnych rodzajów ubezpieczeń komercyjnych, ale jeśli twoi pracownicy podróżują dużo do pracy, będziesz chciał dobrą politykę ubezpieczeniową w zakresie odpowiedzialności, jak również auto i odszkodowań pracowniczych, co najmniej.

3. Wydatki i podatki

Podróże służbowe małych firm są kosztowne. I choć istnieją sposoby, aby utrzymać początkowe koszty podróży do minimum, należy również znać sposoby, aby utrzymać koszty dodatkowe w dół, jak również. Możesz przeszkolić swoich pracowników w zakresie polowania na okazje, ale powinni oni również zostać przeszkoleni w zakresie skrupulatnego śledzenia wszystkich wydatków na podróże służbowe z dwóch powodów.

Po pierwsze, dokładne raportowanie podróży pozwoli uniknąć nieporozumień i niedokładnych rekompensat, oszczędzając czas i pieniądze w krótkim okresie czasu. Po drugie, wiele z tych wydatków na podróże służbowe można odliczyć od podatku, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Świat biznesu jest skomplikowany, a staje się jeszcze bardziej skomplikowany, gdy pracownicy w nim podróżują. Jeśli masz więcej pytań na temat kwestii prawnych związanych z podróżami pracowników, skontaktuj się z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia w Twojej okolicy.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *