Analiza wyjątków religijnych od ochrony LGBT

Kompromis jest często jedynym rozwiązaniem. Skrajności rzadko prowadzą do porozumienia. Można próbować postawić na swoim i prawdopodobnie ponieść porażkę, albo można nieco ustąpić, aby posunąć naprzód swoje interesy. Ogólnie przyjmuje się, że dzięki kompromisom czynimy stopniowy postęp, a to dobra rzecz.

Ale kiedy czynimy tak wiele wyjątków od reguły, że staje się ona nieistotna? Czy to właśnie dzieje się z nowymi i proponowanymi zabezpieczeniami prawnymi dla osób LGBT w całym kraju, jak donosi Think Progress? Czy przepisy dotyczące instytucji religijnych podważają to, co te ustawy mają chronić, w tym prawa osób LGBT do niedyskryminującego zatrudniania?

Patrząc na Utah

W zeszłym roku stan Utah wprowadził ochronę prawną dla swoich obywateli LGBT, która podobno zawierała bezprecedensowe wyjątki religijne. Kompromisowe rozwiązanie postawiło Utah przed 28 stanami, które nie mają takiej ochrony. Ale rodzi to również pytania o to, jak duży kompromis jest zbyt duży.

Czy dopuszczanie dyskryminacji LGBT z powodów religijnych nie podważa ostatecznie samego celu ustawodawstwa? I jaki wpływ będą miały wyjątki z Utah na rodzaj ustaw uchwalanych w całym kraju?

Niektórzy działacze na rzecz praw osób LGBT wyrazili obawy przed wykorzystaniem Utah jako przykładu, twierdząc, że religijne wyjątki od ochrony prawnej obywateli LGBT są tam niebezpieczne. Twierdzą oni, że wykorzystanie Utah jako precedensu doprowadzi do zwodniczego ustawodawstwa w całym kraju i ostrzegają, że powinniśmy być ostrożni szczególnie wobec jednej osoby, która walnie przyczyniła się do uchwalenia ustawy w Utah i promuje podobne ustawodawstwo w innych miejscach.

“Na czele tego parcia stoi Robin Fretwell Wilson, profesor prawa na Uniwersytecie Illinois …. Podróżowała po kraju, dzieląc się swoimi pomysłami z ustawodawcami stanowymi, jak również z prasą przy każdej okazji, rzekomo popierając uchwalenie ochrony LGBT” – pisze Think Progress. Wilson może jednak przyczynić się do zdeklasowania wszelkich ustaw, które zostaną uchwalone, czyniąc dyskryminację organizacji religijnych dozwoloną.

Co to oznacza?

Ustawa w Utah, na przykład, nie uznaje organizacji religijnych za pracodawców, co pozwala na kontynuowanie dyskryminacji w takich instytucjach pomimo nowych zabezpieczeń praw obywatelskich. Oznacza to, że teoretycznie pracodawcy w Utah nie mogą dyskryminować, ale w praktyce jest to dozwolone w niektórych miejscach, być może w tych, które są najbardziej skłonne sprzeciwiać się zatrudnianiu pracowników LGBT.

Jest to gorzka ironia dla tych, którzy potrzebują ochrony przed dyskryminacją i walczyli o nowe prawo w Utah. Jest to również przypomnienie dla reszty z nas, że chociaż kompromis jest dobry, czasami nic nie można wygrać bez trzymania się swoich racji.

Skonsultuj się z radcą prawnym

Jeśli jesteś pracodawcą, który obawia się o zatrudnienie i inne zasady obowiązujące w twoim miejscu pracy, skonsultuj się z prawnikiem. Prawnik specjalizujący się w prawie pracy może pomóc w sprawach dotyczących prawa pracy, a prawnik specjalizujący się w prawie gospodarczym może doradzić Ci w kwestii utrzymania legalności i rentowności operacji handlowych.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *