Czy mogę stracić dom w procesie sądowym w związku z działalnością gospodarczą?

Ludzie zawsze narzekają, jak trudno jest osiągnąć równowagę między życiem zawodowym i prywatnym oraz oddzielić sprawy służbowe od osobistych. W żadnym momencie nie jest to bardziej prawdziwe niż wtedy, gdy twoja mała firma zostaje pozwana. Nagle zaczynasz się zastanawiać, co możesz stracić, jeśli Twoja firma przegra proces sądowy.

W zależności od struktury korporacyjnej twojej małej firmy, możesz być osobiście odpowiedzialny za długi biznesowe, w tym wyroki sądowe. A to oznacza, że mogą przyjść po twój dom, chyba że podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, aby chronić swój dom w przypadku pozwu sądowego.

Ochrona strukturalna

Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać określoną strukturę prawną dla małej firmy. Jednym z najważniejszych jest rodzaj odpowiedzialności prawnej właścicieli i kadry kierowniczej może stanąć do długów firmy. Spółki LLC, LLP i LP mogą ograniczyć tę odpowiedzialność, podczas gdy jednoosobowa działalność gospodarcza może pozostawić założyciela narażonego na skutki procesu sądowego. A jeśli jesteś na haczyku dla długu biznesowego, mogą przyjść na każdy z twoich aktywów, w tym domu. Upewnij się więc, że wiesz, jaka struktura biznesowa jest najlepsza dla Twojej małej firmy, zanim stanie ona w obliczu pozwu sądowego.

Ochrona ustawowa

Jeśli pozew został już złożony, nadal mogą istnieć pewne ustawy, które mogą pomóc w ochronie domu. Większość stanów ma to, co jest znane jako “prawa homestead”, które pozwalają osobie odłożyć na bok pewną ilość nieruchomości lub własności, które nie mogą być zajęte przez windykatorów. Prawa te mogą się różnić w zależności od powierzchni lub wartości, która jest poza zasięgiem wierzycieli, ale generalnie chronią one sam dom.

Możesz również chronić swój dom poprzez umieszczenie go w funduszu powierniczym. Wiele stanów przyjęło przepisy zezwalające na tworzenie krajowych funduszy powierniczych (domestic asset protection trusts – DAPTs), które pozwalają na ochronę osobistego miejsca zamieszkania przed wierzycielami. Również w tym przypadku przepisy dotyczące trustów różnią się między sobą, więc ochrona i wymagania będą zależeć od tego, gdzie znajduje się dom.

Nikt nie chce, aby jego firma została pozwana i nikt nie chce stracić domu w wyniku pozwu biznesowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ochronie swojego domu w przypadku pozwu biznesowego, skontaktuj się z doświadczonym adwokatem ds. biznesu i handlu w pobliżu.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *