Czy ponosisz odpowiedzialność za przemoc pracownika?

Zazwyczaj lubisz myśleć o swoim miejscu pracy jako o miejscu w miarę przyjemnym. Ale ostatnio Twój pracownik popełnił brutalne przestępstwo – w pracy! Oprócz uderzenia w Twoje ego, obawiasz się odpowiedzialności.

Czy możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za napaść pracownika? Jak często zdarza się przemoc w miejscu pracy?

Odpowiedzialność pracodawcy za czyny popełnione przez pracownika

Odpowiedź brzmi: tak, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nie chodzi o to, że masz przewidzieć wszystkie możliwe działania, jakie ludzie mogą podjąć. Ale jeśli nie zrobiłeś czegoś, aby twoje miejsce pracy było tak bezpieczne, jak powinno być w tego typu firmach, to jest to jeden z powodów, dla których możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za napaść pracownika w miejscu pracy.

Jako pracodawca, możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za czyny pracownika w czasie pracy lub na terenie zakładu pracy. W przypadku przestępstwa z użyciem przemocy, za które grozi szczególnie więzienie, firma jest prawdopodobnym celem pozwu, ponieważ ma głębsze kieszenie niż osoba osadzona, co oznacza, że można uzyskać więcej pieniędzy na wypłatę odszkodowania.

Dlaczego firma?

Oprócz możliwości łatwiejszego odzyskania większej sumy pieniędzy za szkody od firmy niż od osoby fizycznej, istnieją argumenty przemawiające za odpowiedzialnością pracodawcy, które wiążą się z odpowiedzialnością. Sprawia ona, że firmy są bardziej skłonne do uznania bezpieczeństwa i ochrony za priorytet, na który warto wydać pieniądze.

Kiedy pracodawca wie, że musi dbać o bezpieczeństwo pracowników lub zapłacić za to cenę, firmy są bardziej skłonne do podejmowania środków bezpieczeństwa. Innymi słowy, odpowiedzialność pracodawcy sprawia, że środki bezpieczeństwa wydają się opłacalne dla firm, które w przeciwnym razie nie chciałyby ponosić wydatków na tak mało prawdopodobne zdarzenie jak napad w miejscu pracy.

Przemoc w miejscu pracy

Niestety, przemoc w miejscu pracy nie jest wcale taka rzadka. Według danych CDC, każdego roku dochodzi do ponad 700 zabójstw w miejscu pracy. Jeśli taki incydent miał miejsce w Twojej firmie, z pewnością nie jesteś sam.

Jeśli jesteś właścicielem firmy, który doświadczył przemocy w miejscu pracy lub po prostu chcesz się upewnić, że robisz wszystko co możliwe, aby jej zapobiec, skonsultuj się z prawnikiem. Adwokat może doradzić ci we wszystkich aspektach działalności biznesowej i upewnić się, że podejmowane przez ciebie działania są zgodne z prawem. A jeśli znajdziesz się w tarapatach, adwokat może Cię obronić lub skierować do właściwego prawnika w danej sprawie.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *