Gig Economy Study by Gov może zmienić prawo pracy

Amerykański rząd nie może sobie poradzić z tym, jak jego ludzie pracują. Zatrudnienie zmieniło się i wiele osób ma teraz koncerty zamiast pracy. Stare pomiary dla zdrowia gospodarczego są już nieaktualne i nie ma nowych, aby je zastąpić, więc jest to rzeczywiście dość trudne, aby powiedzieć, jak dobrze pracownicy robią lub jakie zabezpieczenia są potrzebne teraz.

Sekretarz Pracy Thomas Perez ogłosił w zeszłym tygodniu rządowy plan zajęcia się tą kwestią, ponieważ miejsca pracy w USA doświadczają tego, co nazwał “głębokimi zmianami”, jak donosi The Wall Street Journal. Ale to zajmie trochę czasu, aby zebrać i przeanalizować te informacje na temat gospodarki gig, więc wpływ na prawo pracy będzie prawdopodobnie opóźnione.

Pomiar Gig Economy

Przepisy prawa pracy zostały zaprojektowane dla starej gospodarki. Odnosiły się one do kwestii, które powstały w tradycyjnych sytuacjach i opierały się na pewnych założeniach, które nie są już prawdziwe. Oznacza to, że rząd musi stworzyć nowy zestaw pomiarów, które pozwolą im dokładnie ocenić, jak ludzie pracują i czy są one wystarczająco chronione w tych nowych warunkach.

W ostatnim roku pojawiło się wiele nowych spraw pracowniczych, w których pracownicy kontraktowi twierdzą, że w rzeczywistości pracują jak pracownicy najemni, co wskazuje na to, że pracodawcy wykorzystują desperację pracowników. Rząd w lecie ubiegłego roku zareagował ostrymi ostrzeżeniami i obszernymi wskazówkami dotyczącymi klasyfikacji pracowników. Teraz sięga głębiej.

Po raz pierwszy od 2005 roku, jak donosi WSJ, Biuro Statystyki Pracy (BLS) połączy siły z Biurem Spisu Powszechnego, aby “zbadać zakres umów o pracę z pracownikami warunkowymi”. Zrozumienie, jak ludzie pracują teraz, pomoże kształtować politykę na przyszłość.

Nowe informacje na temat gig economy zostaną zebrane w ramach Current Population Survey z maja 2017 r., a BLS będzie współpracować z Census Bureau nad suplementem Contingent Workers do tego badania. Będzie on obejmował wszystkich pracowników, którzy nie mają domyślnej lub wyraźnej umowy o stałym zatrudnieniu i alternatywnych form zatrudnienia, w tym niezależnych wykonawców, pracowników na wezwanie, pracowników agencji pomocy tymczasowej i pracowników świadczonych przez firmy kontraktowe.

Co to oznacza

Chociaż koła rządowe kręcą się powoli, a poważne zmiany w prawie pracy nie są prawdopodobne w najbliższym czasie, wydaje się, że w pewnym momencie prawo zmieni się tak, aby chronić pracowników tymczasowych i niezależnych, zapewniając im świadczenia podobne do tych, jakie przysługują tradycyjnym pracownikom. Póki co, jest to wciąż rynek pracodawców i wciąż łatwo jest wykorzystać zasoby siły roboczej walczącej o przetrwanie.

Skonsultuj się z radcą prawnym

Jeśli jesteś pracodawcą, którego niepokoją przepisy prawa pracy lub inne aspekty działalności Twojej firmy, skonsultuj się z prawnikiem. Uzyskaj cenne wskazówki.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *