Pozew: Yahoo manipulowało systemem ocen, by zwalniać pracowników

Pracodawcy muszą oceniać wydajność swoich pracowników. To po prostu fakt w świecie pracy i całkiem skuteczny sposób motywowania pracowników i nagradzania ich za wysiłki. Istnieją jednak różnego rodzaju systemy ocen, a jako wytwory niedoskonałych menedżerów i kierowników, mogą być nadużywane.

To właśnie zarzuca jeden z byłych menedżerów Yahoo w pozwie złożonym w tym tygodniu w Federalnym Sądzie Rejonowym w Kalifornii. Pozew Gregory’ego Andersona kwestionuje system oceny pracowników Yahoo i twierdzi, że był on manipulowany przez CEO Marissę Mayer w celu zwolnienia setek pracowników bez uzasadnionej przyczyny.

5 przeciwko 1

Odkąd Mayer przejęła stery w 2012 roku, każdy pracownik Yahoo podlega kwartalnym ocenom wydajności, które przypisują pracownikom rangi od 1 do 5. Rankingi te mogą być wykorzystywane do zwalniania pracowników za słabe wyniki, ale według pozwu Andersona, starsi menedżerowie Yahoo często manipulowali systemem ocen, aby zwolnić setki pracowników tylko po to, by osiągnąć cele finansowe firmy.

Anderson był dyrektorem redakcyjnym dla stron Yahoo dotyczących aut, domów, zakupów, małych firm i podróży, zanim został zwolniony w listopadzie 2014 roku. Anderson twierdzi, że konsekwentnie otrzymywał wysokie oceny i awans przed wzięciem zatwierdzonego urlopu w lecie 2014 roku. Jego pozew powiedział również, że skarżył się kierownictwu na negatywny wpływ systemu ocen na menedżerów i pracowników:

“Proces Q.P.R. był nieprzejrzysty i pracownicy nie wiedzieli, kto podejmował ostateczne decyzje, jakie numery były przypisywane przez kogo po drodze, ani dlaczego te numery były zmieniane…Ta manipulacja procesem Q.P.R. pozwoliła na to, aby decyzje dotyczące zatrudnienia, w tym wypowiedzenia, były podejmowane na podstawie osobistych uprzedzeń i stereotypów.”

Anderson powiedział, że później poinformowano go, że jest oceniany w dolnych 5 procentach siły roboczej Yahoo, z których wszyscy zostaną zwolnieni.

Zwolnienie bez ostrzeżenia

Anderson twierdzi również, że masowe zwolnienia w Yahoo były nielegalne. Federalna ustawa Worker Adjustment and Retraining Notification (WARN) Act wymaga od firm, by przed zwolnieniem 500 lub więcej pracowników, informowały o tym z wyprzedzeniem. Kalifornia ma podobne prawo, które wymaga od pracodawcy 60-dniowego okresu wypowiedzenia przed zwolnieniem więcej niż 50 pracowników w ciągu 30 dni w jednej lokalizacji.

Yahoo nigdy nie dostarczyło takiego zawiadomienia, a Kalifornijski Departament Uczciwego Zatrudnienia i Mieszkalnictwa potwierdził, że prowadzi dochodzenie w sprawie zwolnień w Yahoo. Ze swojej strony Yahoo broniło systemu oceniania i twierdziło, że Anderson próbował uzyskać od firmy 5 milionów dolarów przed złożeniem pozwu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *