Small Biz Need to Know: Wirus Zika

Według Światowej Organizacji Zdrowia, wirus Zika jest obecnie globalnym zagrożeniem dla zdrowia. Wirus pojawił się w Stanach Zjednoczonych, a naukowcy każdego dnia dowiadują się coraz więcej o sposobach rozprzestrzeniania się wirusa i jego potencjalnych skutkach dla zarażonych osób i płodów.

Oto co musisz wiedzieć o wirusie Zika i jego potencjalnym wpływie na Twoją małą firmę i pracowników:

Ograniczenia w podróżowaniu

Centers for Disease Control ostrzega, że kobiety w ciąży powinny unikać podróży na Wyspy Zielonego Przylądka, Karaiby, do Ameryki Środkowej, Meksyku, na Wyspy Pacyfiku i do Ameryki Południowej, gdzie trwa przenoszenie wirusa Zika. O ile można powstrzymać się od wysyłania pracowników w te rejony w celach służbowych, pracodawcy nie mogą ograniczać osobistych podróży pracowników. Nie możesz więc zapobiec wakacjom pracownika na Jamajce.

Ograniczenia w pracy

Podobnie, nie możesz powstrzymać pracownika, który już podróżował do gorącego miejsca zakażenia wirusem Zika, przed powrotem do pracy. Ponieważ żadna agencja zdrowia nie nałożyła kwarantanny na osoby powracające ze stref przenoszenia wirusa Zika, zakazując pracownikowi pracy, możesz narazić swoją firmę na procesy sądowe dotyczące prywatności, niepełnosprawności lub wynagrodzenia i godzin pracy.

Ograniczenia medyczne

Nie możesz również wymagać od powracających pracowników poddania się badaniom lekarskim. Chociaż istnieją wyjątki dla pracowników gastronomii, ustawa Americans With Disabilities Act zabrania pracodawcom wymagać badań lekarskich.

Ograniczenia OSHA

Occupational Safety and Health Administration zezwala pracownikom na odmowę pracy, jeśli istnieje obiektywnie “uzasadnione przekonanie, że istnieje bezpośrednie zagrożenie śmiercią lub poważnymi obrażeniami”, a Departament Pracy zajmuje się sprawami związanymi z zagrożeniem pracowników. Należy więc uważać na pracowników odmawiających pracy lub podróży z powodu obaw związanych z wirusem Zika.

OSHA wymaga również, aby pracodawcy zatrudniający pracowników, którzy w ramach swojej pracy są narażeni na kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi, posiadali specjalny program, zabezpieczenia i szkolenia w celu ochrony tych pracowników.

Wirus Zika może narazić Twoją małą firmę na zwiększoną odpowiedzialność prawną. Upewnij się, że jesteś przygotowany, rozmawiając z doświadczonym prawnikiem ds. zatrudnienia już dziś.

Śledź FindLaw for Consumers na Google+.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *