Jak przedsiębiorcy mogą ograniczyć odpowiedzialność prawną?

Kiedy układasz swój biznes plan, lub kiedy wprowadzasz ten plan w życie, jednym z zapomnianych kosztów jest ryzyko prawne i odpowiedzialność. W końcu, nie czujemy się zbyt optymistycznie dodając linię dla pozwów sądowych w naszym budżecie, a chociaż spory biznesowe są powszechne, nie są nieuniknione.

Jednym ze sposobów na uniknięcie pozwu sądowego, a w konsekwencji uszczuplenia kapitału i kultury korporacyjnej, jest planowanie z wyprzedzeniem. Chroniąc swoją firmę, swoich pracowników i klientów, możesz zmniejszyć ryzyko prawne i odpowiedzialność swojej małej firmy. Oto jak:

Twoja firma

Ograniczanie odpowiedzialności zaczyna się już od pierwszego dnia, poprzez wybór struktury biznesowej, która ogranicza odpowiedzialność osobistą. Jeśli rozpoczynałeś działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka osobowa, powinieneś rozważyć przejście na korporację lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która może oddzielić odpowiedzialność (i aktywa) firmy od Twojej.

Upewnij się również, że Twoja mała firma jest odpowiednio ubezpieczona. To wykracza daleko poza podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lub plany odszkodowań pracowniczych. W zależności od Twojej małej firmy, możesz również potrzebować ubezpieczenia od cyberbezpieczeństwa, ubezpieczenia od mediów społecznościowych, a nawet ubezpieczenia od aktywnego strzelca, broń Boże.

Twoi pracownicy

Niegdyś lojalni pracownicy mogą zamienić się w przeciwników procesowych, jeśli nie zachowasz ostrożności. Jak więc uniknąć pozwów sądowych ze strony pracowników? Zacznij od wspaniałej kultury korporacyjnej; zatrudniaj dobrych ludzi, zgodnie z prawem; daj swoim dobrym ludziom wspaniałe pakiety świadczeń; nie dyskryminuj ani nie nękaj swoich pracowników (i nie pozwalaj innym pracownikom robić tego samego); a jeśli musisz kogoś zwolnić, zrób to we właściwy sposób.

Być może nie uda Ci się uniknąć wszystkich konfliktów na linii pracodawca-pracownik, ale ich minimalizacja jest kluczem do zdrowych relacji.

Twoi klienci

Pozwy sądowe klientów zazwyczaj występują w dwóch odmianach: odpowiedzialność za lokal, jeśli ktoś doznał obrażeń na terenie firmy, lub odpowiedzialność za produkt, jeśli ktoś doznał obrażeń w wyniku działania produktu. Utrzymanie bezpiecznej przestrzeni handlowej może zapobiec najczęstszym pozwom o poślizgnięcia i upadki. A upewnienie się, że Twoje produkty zostały zaprojektowane jako bezpieczne, wyprodukowane zgodnie z tymi specyfikacjami lub opatrzone odpowiednimi etykietami ostrzegawczymi, może sprawić, że Twoi klienci będą zdrowi, szczęśliwi i nie trafią przed sąd.

Aby uzyskać poradę na temat konfigurowania małej firmy w celu ograniczenia odpowiedzialności prawnej, porozmawiaj z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w małych firmach już dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *