OSHA wprowadza nowe zasady zgłaszania urazów, począwszy od teraz

Jako pracodawca jesteś zobowiązany do zgłaszania wypadków w miejscu pracy do federalnych agencji bezpieczeństwa pracy. Administracja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (OSHA) ma nadzieję, że nowy zestaw przepisów ułatwi pracownikom i ich pracodawcom ujawnianie informacji.

Przepisy te określają nowe obowiązki w zakresie zgłaszania urazów i zapewniają ochronę tym, którzy je ujawniają, gwarantując, że zgłoszenie nie będzie skutkowało odwetem. Oto, co musisz wiedzieć.

Nowe zasady

Według JD Supra, nowe przepisy wymagają od niektórych pracodawców przekazywania danych o urazach i chorobach do OSHA drogą elektroniczną, a przepis ten wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku. Agencja opublikuje niektóre z informacji otrzymanych od firm i pracowników na swojej ogólnodostępnej stronie internetowej w nadziei, że ujawnienie tych informacji zachęci pracodawców do poprawy bezpieczeństwa w miejscu pracy, poinformuje ekspertów branżowych i dostarczy cennych informacji pracownikom.

Przepisy zapewniają również, że pracodawcy powiadomią pracowników o ich prawie do zgłaszania obrażeń do agencji. Przestrzeganie tej zasady powinno być dość proste. Umieszczenie plakatu OSHA dotyczącego praw pracowników z kwietnia 2015 r. lub nowszego spełnia ten obowiązek, zgodnie z informacjami podanymi przez agencję.

Postanowienie o przeciwdziałaniu odwetowi

Istnieją również przepisy mające na celu zapewnienie, że proces zgłaszania w firmie nie jest zaporowy, co ostatecznie zniechęca pracownika do zgłaszania. Zasady zgłaszania urazów i chorób nie mogą zniechęcać do zgłaszania i muszą być rozsądne.

OSHA podała przykład wewnętrznej polityki zgłaszania, która nie kwalifikuje się jako rozsądna. Na przykład, jeśli pracownik zgłosił związany z pracą ból szyi i barku tydzień po wystąpieniu objawów, a następnie otrzymał ostateczne ostrzeżenie za niezgłoszenie stanu zdrowia bezzwłocznie, byłoby to nierozsądne.

Agencja pisze: “Ta polityka nie była rozsądna, ponieważ nie pozwalała na zgłoszenie w rozsądnym czasie po tym, jak pracownik zdał sobie sprawę, że doznał urazu związanego z pracą”, powiedziała OSHA, dodając: “Ostateczna zasada będzie miała istotny wpływ na egzekwowanie przepisów przez mniejszość pracodawców, którzy obecnie nie mają rozsądnych procedur zgłaszania”.

Karanie karzących

Pracodawcy nie mogą również podejmować działań odwetowych wobec pracowników, którzy zgłaszają urazy w miejscu pracy. OSHA dodała przepis, który wzmacnia istniejące przepisy dotyczące dyskryminacji i dodaje im nieco ostrości.

Agencja zezwoli inspektorom na ukaranie pracodawcy za działania odwetowe i zażądanie usunięcia uchybień, nawet jeśli nie złożono skargi na podstawie sekcji 11(c), regulacji antydyskryminacyjnej. Agencja uważa ten nowy przepis za “dodatkowe narzędzie egzekwowania prawa” i przypomina pracodawcom, że ma on zastosowanie do odwetu za zgłaszanie urazów w miejscu pracy.

Nowe przepisy są wprowadzane stopniowo w ciągu najbliższych dwóch lat, a niektóre z nich już obowiązują niektórych pracodawców od tego miesiąca. Jeśli masz więcej niż 250 pracowników, musisz zacząć raportować elektronicznie już teraz i dowiedzieć się jak zapewnić, że Twój system raportowania jest zgodny z przepisami.

Porozmawiaj z prawnikiem

Jeśli martwisz się o zgodność z przepisami lub masz pytania dotyczące działalności gospodarczej, uzyskaj wskazówki. Porozmawiaj z prawnikiem, aby upewnić się, że spełniasz swoje obowiązki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *