Zatrudnianie pracowników do sklepu internetowego

Założyłeś sklep internetowy, który świetnie sobie radzi, a teraz chcesz zatrudnić pomoc. Problemy, z którymi się spotykasz są podobne do tych, z którymi boryka się każdy inny pracodawca. Potrzebujesz coś zrobić i potrzebujesz kogoś, kto to zrobi.

Ale rozważania mogą być nieco inne niż w przypadku biznesu stacjonarnego, ponieważ umiejętności, których będziesz potrzebować, będą prawdopodobnie odmienne. Po pierwsze, potrzebujesz kogoś, kto dobrze radzi sobie z technologią, a tradycyjne umiejętności sprzedaży, takie jak prowadzenie rozmowy, mogą okazać się zbędne. Rozważmy kilka innych ważnych kwestii.

E-Commerce Business

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dowiedzieć się, co trzeba zrobić i kto myśli, że może to zrobić, w świetle tego, co żądasz i są skłonni zapłacić i warunki rynkowe. Zanim zaczniesz poszukiwania, a następnie spędzić trochę czasu na czytaniu konkurencji opisy stanowisk pracy.

Może nie pomyślałeś o każdym aspekcie pracy, a może po prostu sprawdzasz, bo nigdy nie zaszkodzi mieć informacje. Tak czy inaczej, zapoznanie się z opisami stanowisk innych firm i ocena Twoich osobistych reakcji na nie pomoże Ci znaleźć punkt ciężkości. Może to również dać ci pojęcie o tym, ile ludzie są skłonni zapłacić za usługi, których szukasz i jak są one opisane.

Sprawdź siebie

Kiedy czytasz ogłoszenia o pracy, sprawdź swoje przeczucia. Dla kogo chciałbyś pracować i jak ta osoba opisałaby oferowaną pracę? Tak właśnie powinieneś napisać swoje ogłoszenie.

Nie wypełniaj swojego postu buzzwordami i miej nadzieję, że trafisz we właściwy dzwonek. Napisz jasny, prosty, dokładny opis tego, czego szukasz i postaraj się, aby był on krótki. Ubieganie się o pracę u Ciebie nie powinno być zagmatwanym lub zaporowym procesem. Możesz odstraszyć wymagających pracowników, jeśli Twoje wymagania wydadzą się nieproporcjonalne do tego, co jest w ofercie.

Wirtualna elastyczność

Twój sklep działa w Internecie, więc możesz – w zależności od stanowiska, które chcesz obsadzić – być bardziej elastyczny w kwestiach, które tradycyjni pracodawcy traktują bardziej sztywno. Być może będziesz mógł pozwolić pracownikowi na pracę z dowolnego miejsca w dowolnym czasie. Pójście na kompromis w kwestii niektórych tradycyjnych wymagań pozwala Ci jako pracodawcy prosić o więcej, np. płacić komuś mniej, niż gdyby musiał codziennie dojeżdżać do biura.

Mimo to, powinieneś upewnić się, że masz bardzo jasną wizję tego, czego potrzebujesz i jak zapewnisz, że zostanie to osiągnięte, zwłaszcza jeśli nie możesz obserwować pracowników. Jeśli masz liczby produkcji lub sprzedaży, a następnie spełnienie tych prawdopodobnie wystarczy, aby pokazać, że pracownicy pracują.

Porozmawiaj z prawnikiem

Jeśli rozważasz zatrudnienie pracowników i masz obawy dotyczące tego lub jakiegokolwiek innego aspektu działalności gospodarczej, porozmawiaj z prawnikiem. Uzyskaj wskazówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *