Wojny restauracyjne: Musk kontra Puck o nazwę The Kitchen

Szczerze mówiąc, nazwanie restauracji “The Kitchen” nie brzmi zbyt oryginalnie. Ale to nie jest argument Kimbala Muska. Miliarder inżynier/przedsiębiorca Elon Musk, brat miliardera restauratorów, pozwał Wolfganga Pucka za koncepcję restauracji, którą Musk, jak twierdzi, rozpoczął i podzielił się z Puckiem w 2012 roku.

Który gigant gastronomiczny będzie mógł używać ogólnego słowa oznaczającego pomieszczenie do gotowania? Spójrzmy na pozew.

Kuchnie Kolorado

Według młodszego Muska, który złożył pozew do sądu, w 2004 roku wymyślił restaurację typu “od pola do stołu”, “poświęconą praktykom przyjaznym dla środowiska, w tym kompostowaniu, energii wiatrowej, ekologicznym opakowaniom i recyklingowi” i otworzył pierwszą “The Kitchen” w Boulder w Kolorado. Od tego czasu pojawiły się cztery kolejne lokalizacje w Denver, Fort Collins, Chicago i Memphis, wszystkie noszące tę samą nazwę.

Musk dodał również koktajl lounge i restaurację o nazwie The Kitchen Upstairs w 2005 roku, a także bar i restaurację o nazwie The Kitchen Next Door w 2011 roku, oba w Boulder.

Spotkanie kulinarnych umysłów

Następnie w 2012 roku Musk spotkał się z Puckiem w jego restauracji Spago w Beverly Hills. Pan Musk, jak twierdzi w pozwie, był “podekscytowany spotkaniem z osobą, którą uważał za legendę branży, długo rozmawiał o swoich restauracjach pod marką THE KITCHEN, w tym o swoich planach rozszerzenia zarówno restauracji THE KITCHEN, jak i Ogrodów Edukacyjnych THE KITCHEN COMMUNITY na społeczności w całym kraju”. Para rzekomo rozmawiała również o “swoich zainteresowaniach restauracyjnych, doświadczeniach i innych tematach”, a po wszystkim pozowała nawet do uprzejmego zdjęcia. Wszystko wydawało się tak ciepłe jak holenderski piec.

Naruszenie znaku towarowego kuchni

Tak było do 2015 roku, kiedy Puck otworzył nową koncepcję restauracji z pełną obsługą o nazwie The Kitchen. Puck’s The Kitchen okazał się szybkim sukcesem, z Fox News odnotowując plany ekspansji na “lotniska o dużym natężeniu ruchu w Waszyngtonie, Grand Rapids, Mich., Los Angeles i Greeneville-Spartanburg.” Adwokaci Muska twierdzą, że próbował rozwiązać konflikt bez postępowania sądowego, ale został zmuszony do złożenia pozwu po tym, jak Puck odmówił odpowiedzi na jego telefony, a nowy The Kitchen “stworzył rzeczywiste zamieszanie konsumentów,” między nim a starym The Kitchen.

“Jesteśmy rozczarowani, że pan Musk zdecydował się zakwestionować nasze znaki i aplikacje, ponieważ zawierają one ogólny termin ‘kuchnia'”, odpowiedział zespół prawny Pucka, “który jest w powszechnym użyciu przez wiele innych restauracji w całym kraju”. Nie wystarczająco szeroko, najwyraźniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *