Alexa, Whodunnit? Sędzia chce nagrań z Amazon Echo w sprawie o podwójne zabójstwo

Christine Sullivan i Jenna Pellegrini zostały wielokrotnie pchnięte nożem w domu w Farmington, New Hampshire w styczniu 2017 roku, a ich ciała leżały pod plandeką na podwórku. Wśród możliwych dowodów, które policja zebrała z domu, było urządzenie Amazon Echo smart speaker w kuchni. Prokuratorzy uważają, że urządzenie to mogło zostać aktywowane podczas jednego z morderstw.

W piątek rzecznik Amazona powiedział agencji AP, że nie ujawni informacji o klientach “bez ważnego i wiążącego żądania prawnego, które zostało nam prawidłowo doręczone”. Ale wygląda na to, że ten rozkaz nadejdzie. Sędzia Steven Houran nakazał Amazonowi wydanie wszelkich nagrań z Echo, wraz z wszelkimi powiązanymi danymi, jak np. które telefony mogły być sparowane z inteligentnym urządzeniem głośnikowym.

Lokalizacja Echo

Timothy Verrill, który rzekomo znał ówczesnego chłopaka Sullivan, został aresztowany i oskarżony o dwa zarzuty morderstwa pierwszego stopnia. Verrill miał również dostęp do kodu bezpieczeństwa domu i był widziany na nagraniu z monitoringu domu z obiema kobietami przed morderstwami. Śledczy uważają, że Sullivan została zabita w kuchni, podczas której Echo mogło zostać aktywowane poprzez wypowiedzenie “Alexa” lub dowolnej liczby “słów przebudzenia”.

Alexa poproszona o zeznania

Jak donosi wiele punktów sprzedaży, to nie pierwszy raz, gdy Amazon został poproszony o przekazanie danych Echo w śledztwie dotyczącym morderstwa. Policja w Bentonville, Arkansas zażądała tego samego podczas śledztwa w sprawie morderstwa w 2015 roku. Amazon początkowo walczył z wezwaniem na podstawie Pierwszej Poprawki, ale następnie zastosował się do nakazu po tym, jak właściciel urządzenia – który został oskarżony w sprawie zabójstwa – wyraził zgodę na ujawnienie danych. Zarzuty te zostały ostatecznie oddalone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *