Czy musimy się zgodzić na to, kim jest niania?

Czy musimy się zgodzić na to, kto jest nianią?

Jeśli chodzi o wspólne rodzicielstwo po rozwodzie, szybko zdasz sobie sprawę, że istnieje milion rzeczy, które musisz uzgodnić, aby wychować dziecko.

Jedną z najczęstszych kwestii istotnych dla współczesnych rodzin z dwojgiem zapracowanych rodziców jest kwestia opieki nad dzieckiem. Idealnie byłoby, gdybyście oboje zgodzili się co do tego, kto będzie zajmował się Waszym dzieckiem.

Czasami jednak rodzice mogą być złośliwi lub małostkowi i nie aprobują jednego lub kilku opiekunów. Mogą również nie zgodzić się z dostawcą, jeśli mają powody sądzić, że jakość opieki jest niska lub w inny sposób nieodpowiednia dla twojego dziecka. Może to stanowić poważną przeszkodę w uzyskaniu opieki nad dzieckiem, ponieważ często twój wybór jest już ograniczony przez lokalizację i/lub budżet.

Jeśli masz wspólną opiekę prawną nad dzieckiem i nie ma zastrzeżeń co do dostawców usług opieki nad dzieckiem w swoim planie rodzicielskim, możesz nie musieć zgadzać się na to, kogo zatrudnisz jako nianię. Chociaż masz pewną swobodę, jakakolwiek decyzja musi być w najlepszym interesie Twojego dziecka. Jeśli niania w jakikolwiek sposób zagraża bezpieczeństwu dziecka lub nie jest wykwalifikowana do opieki nad nim, drugi rodzic ma prawo uniemożliwić tej osobie zabranie dziecka, jednak może być konieczne uzyskanie nakazu sądowego, aby to zrobić. Jeśli masz obawy co do wyboru dostawcy opieki nad dzieckiem przez drugiego rodzica, porozmawiaj z doświadczonym prawnikiem prawa rodzinnego o swoich możliwościach. Najlepiej jest działać szybko, jeśli masz szczerą obawę o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka.

Ważne jest również, aby pamiętać, że każdy rodzic może mieć prawo do pierwszej odmowy, zwany również prawo pierwszej opcji opieki nad dzieckiem. Oznacza to, że przed zwróceniem się do zewnętrznych dostawców usług opieki nad dzieckiem, rodzic musi zaoferować drugiemu rodzicowi dziecka szansę zabrania dziecka zamiast niani lub opiekunki.

Przy sporządzaniu planu rodzicielstwa i harmonogramu podziału czasu, skonsultuj się z doświadczonym prawnikiem prawa rodzinnego, jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące korzystania z prawa pierwokupu. Wykwalifikowany prawnik będzie w stanie włączyć język do planu rodzicielskiego i/lub umowy o opiekę, która może zapewnić, że masz wszelkie szanse na spędzanie czasu z dzieckiem, jak to możliwe. Prawo pierwokupu jest bardzo ważne do wykonania, ponieważ zapewnia, że Twoje dziecko spędza jak najwięcej czasu z rodzicami, a nie z opiekunem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *